Ultra Cooling Green Tea Memory Foam Mattress (ZU-MFGNZ3ZU-12)
Zinus Ultra Cooling Green Tea Memory Foam Mattress (ZU-MFGNZ3ZU-12)
Overall
#222 in
Mattress
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score71% positive
5
Last updated: May 13, 2026
Reddit Reviews
Reddit IconMountain-Glitter7155
2 months ago
I suggest staying AWAY from firm and depending on your weight, possibly even staying away from medium firm. Depending on your weight, you might try the 12" Zinus Green Tea Cooling Memory Foam medium mattress. *If you order it direct from Zinus, they offer a 100 night guarantee We recently slept on this mattress for 60+days while in temporary housing and neither of us had back/hip issues and we slept amazing and solid through the nights. We are both lightweight (126 & 175lb) side sleepers. Also, our backs / hips never bother us when sleeping on Marriott brand hotel mattresses. Firm and medium firm traditional and memory foam mattresses have ALWAYS caused us problems. We have tried: -Traditional individually coiled firm Sealy Posturepedic -14" Medium Firm Novaform -12" Comfort Tech Serene (husband accidentally ordered firm instead of medium and we kept it instead of returning it) All those mattresses have caused us issues. I did further research and narrowed it down to needing either a medium Memory Foam or Medium Plush Hybrid. The medium plush hybrid would closer match what the hotels use so we're in the decision process of which to purchase.
Reddit IconCardchucker
about 2 months ago
Zinus from Amazon. I've had the same 12" memory foam model for 8 years, it's still in good shape.
Reddit IconSammy3093
5 months ago
Reddit IconStrict-Profit7624
about 2 months ago
I second this question! Our current mattress was actually highly recommended, but it is the worst mattress I have ever slept on, and I slept on a mattress with no support and springs sticking out growing up. It's literally causing ligament injuries, and my partner who doesn't have EDS wakes up in pain (whereas he didn't before) For anyone wondering, it's the Zinus 12 inch green tea memory foam mattress. Do not get it
Reddit IconBrave-Requirement268
5 months ago
I bought a 12” Zinus Green Tea queen mattress in May of 2017 and it’s still like brand new! I love it today as much as when it arrived! No deformities or weakening over the years and in 2020 I bought 2 more for my granddaughters. They love theirs as well have experienced no problems. Best mattresses we’ve ever owned!
Reddit Iconkarenhmoe
7 months ago
Reddit Iconcarebearpayne
12 months ago
Reddit Iconrainbowwave11
3 months ago
Rankings by Use Case
Top recommendations from others in the same boat
Best for Ease of movement & sex
Novaform - Platinum 16.5" Luxury Hybrid Mattress
Top pick