AOC CU34G2XPD
Overall
#68 in
Ultrawide Monitors
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score62% positive
8
Last updated: May 13, 2026
Reddit Reviews
Reddit Iconstraxusii
9 months ago
Reddit IconTishoBG
about 2 months ago
I got the AOC CU34G2XPD, Fast VA, 180Hz and I’ve read decent reviews about motion clarity. I come from IPS so we shall see - I’m hopeful I’ll like it, if not I will be considering OLED. VRR Flicker is my main concern, which unfortunately affects OLEDs too, as on IPS it’s a non issue and I find it very helpful for smooth gameplay, especially with my current CPU bottlenecked system. Due to DDR5 prices I’m not inclined to upgrade currently so it’s quite vital for the time being.
Reddit IconCAMl117
6 months ago
For the same reason there are no curved IPS panels... It's difficult. Since there are no curved IPS panels, no one wants to make 34" UW panels because it is simply horrible to use such a wide flat panel. Now, we are no longer in 2022 and earlier where only Samsung panels above the G6 were good VA panels, now panels made by TCL CSOT, using Samsung's old factories and their patents are capable of decent performance. The difficult part is finding monitors that use these panels... For now, I can confirm that AOC CU34G2XP and CU34G4Z KTC H34S18 Lenovo G34W-30 Philips Evnia 34M2C3500L TCL 34R83Q They are the only ones that do or do use these "new" HVA panels from TCL CSOT which have performance in response times much higher than the rest of the VA panels not made by TCL.
Reddit Iconcrowheart27us
2 months ago
I'm using 2 stacked. Top is aoc cu34g2xp 34" and my main is my Samsung Neo G9 49".
Reddit IconDapherr
11 months ago
i went through a similar search and didn't have much luck finding a 34" ultrawide IPS. i landed on the AOC CU34G2XP which meets all your requirements except technically gsync - it has freesync premium but from what [i've read](https://pcmonitors.info/aoc/aoc-cu34g2xp-bk-180hz-va-ultrawide/#:~:text=Adaptive%2DSync%20is%20supported%2C%20allowing,180Hz%20VRR%20range%20plus%20LFC) it's still gsync compatible. worth a look. paid 379.99 at best buy