ASUS TUF VG34VQL1B
Overall
#143 in
Ultrawide Monitors
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score67% positive
4
Last updated: May 13, 2026
Reddit Reviews
Reddit IconCeirtii
5 months ago
5 months ago
Reddit Iconnuhverguy
9 months ago
I have been using this one for almost 2 years, love it no complaint’s. ASUS TUF Gaming VG34VQL1B 34" 21:9 UWQHD 165Hz Curved VA HDR LED Gaming Monitor with FreeSync
Reddit Icon_TheS0viet_
6 months ago
I’ve been using an ASUS TUF VG34VQL1B 34" ultra wide for MSFS and have loved it. I also do other things on my pc that it helps with as well. Though the one I mentioned is LCD, not oled.
6 months ago
Reddit Iconcentarsirius
4 months ago
Reddit IconDaStompa
4 months ago
Reddit IconIndubious1
2 months ago
2 months ago
This is all anecdotal, but: Great in my experience. I use it for hours on end with zero eye fatigue. The IPS panel looks good from most angles. I imagine the widescreen experience is going to be pretty similar across devices, but the 170hz helps smooth things out and the 1440p packs in enough pixel density to make things look crisp. I usually game on my PC, but the screen also works great for connecting my PS5. If it helps, I took my old 27” and turned it vertical to work in tandem with the widescreen. It’s nice having one screen in landscape and the other in portrait and they take up a relatively small footprint. That being said, I also put them on a dual monitor mount so that it looks clean.