LG 39GX90SA-W
Overall
#84 in
Ultrawide Monitors
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score69% positive
9
Last updated: May 13, 2026
Reddit Reviews
Reddit IconHyenaSufficient
2 months ago
You don't need an Oled but at the same price on Amazon there was the **LG 39GX90SA-W** 3440x1440 240hz oled. I had to jump all the way up from my Innocn 40c1r to the LG 45" 5k2k to ensure a noticeable upgrade. I turn that Innocn vertical now as my 2nd monitor. A 40" Ultrawide is a killer vertical 2nd monitor, so I recommend that if you decide to upgrade again before this one gives out.
Reddit IconValenzxx
about 1 month ago
For me, the 800r on my 39GX90SA-W is great for gaming and my data entry job. I couldn't go back to a 15-1800r. My secondary monitor is a Neo g7 32" with 1000r curve and for my personal use I think that would be a perfect curve for my 39".
Reddit IconBen999_1977
12 months ago
I have a 39" LG W-OLED 240Hz and I love it, if they had the 45" in stock at the time I would have taken it.
Reddit IconBenTheMan1983
5 months ago
Reddit IconChrisafguy
8 months ago
I've got an LG 39" 3440x1440 monitor now. I've been contemplating getting that around black Friday when there are sales at my local microcenter
7 months ago
I got mine Friday to replace my 39" 3440x1440 Ultragear and I have zero regrets. It's incredible and makes for the best gaming experience I've had hands down.
6 months ago
At this resolution you can't really go wrong with either monitor. I prefer the additional size so I'll be sticking with my 45", especially because the price on the 39" is probably going to be unreasonable for quite a while. I had the 39" 3440x1440 UltraGear before going to the 45" and the extra vertical space is nice. It removes the sort of squished feeling that can come with some ultrawide monitors.
Reddit IconCYBER_POPCORN
4 months ago
Hey are you facing any difficulty with setting up the display ports? I have an ultragear 39
4 months ago
For me it's just that it doesn't recognise the pc through any inputs :(
Reddit IconDarkZero515
11 months ago
I've only been looking into WOLEDs but found that they also covered planned QDs at around 16 minutes in [https://www.youtube.com/watch?v=EjCQzKwgBow](https://www.youtube.com/watch?v=EjCQzKwgBow) They have a less aggressive curve at 1800R Currently have an 1800R VA panel myself and it's great for media, productivity and gaming. I just haven't seen any mentioned in the 39" size for your height preference. LG does have a 39" currently but its 3440 x 1440. Similar to running 1440p monitor on 32" screen. Not sure if PPI is a dealbreaker as well. Here's the WOLED roadmap for comparison, has past and present models at about 19:40 [https://www.youtube.com/watch?v=eyYRevThUUw&t=1061s](https://www.youtube.com/watch?v=eyYRevThUUw&t=1061s) As for more curve talk, I'm still hesitant about the 800R curve from looking at pictures from above, but most people say it's great for 39" and higher models and you get used to it for gaming. My initial ideal monitor was WOLED 34" but with a less aggressive curve, but that's not in LGs roadmap for the next 2 years so I'm just going to give 800R a try. Saw one in person at a BestBuy with a game demo running. I thought it was fine for gaming, but don't know how it'll feel for movies or productivity, so my plan is keep my VA for productivity and WOLED for gaming. So that's the current market for 21:9 ultrawides 34" QD OLEDs at 3440x1440 now in 240hz (109 ppi) 39" LG WOLEDs at 3440x1440 now in 240hz (95 ppi) 39" LG WOLEDs at 5120x2160 late this year (142 ppi) I also haven't kept up as much with OLEDs so theres a chance a 39" QD may have been announced at CES