I bought the UltraGear 45GS95QE OLED WQHD (800R) 240 Hz like 6 months ago and I was asking the same thing . I wanted to buy it a year ago but I kept holding off due to all the talk of Ppi and whatnot. But honestly I've come to the realize that us computer people are like old audio people back in the day when they were talking about this bass and this EQ with these speakers is a must cause in movies you can hear the bass tremble in a mouse farting miles away with this setup...(You get the drift..) In other words we tend to go away over the top. I bit the bullet and never been happier 0 problems with PPI I just don't see it. The new upgraded monitor would be nice but depending on the games you play.to be able to run games at max settings with that resolution is gonna require a monster PC to go with it. My advice get the 1440p one and be super happy for your new awesome upgrade. I would be shocked if you actually notice anything in regards to PPI. Probably not a popular opinion. But that's my input 👍
I've had a 45" LG from each of their 1440p, 240 Hz model years - 45GR95QE (2023), 45GS95QE (2024), 45GX90SA (2025) - I currently have the 2024 & 2025. In my opinion, they're head and shoulders the best overall - (key word being overall) - gaming monitors on the market (the only competitor could have been the Samsung 57" 32:9 if it A. was OLED, B. had a true constant radius curve, not Samsung's "fake" and "distorted" "more like a piece of paper folded in the middle" type of curve design). If you're talking about pure competitiveness, it helped me because I'm the type that needs to be really close to the screen and have a really big screen (that's why I hate playing in your typical living room / TV / couch setup)...HOWEVER, for the super competitive players, eSports, etc., I'm pretty sure those guys highly prefer smaller screens of like 24" to 25", 27" absolute max. I believe the reason is that having the entire game-view "condensed" in your centre view "right in front of you" - so you can basically look straight ahead, barely move your eyes, and see the entire game-view / screen - outweighs having a bigger picture but that bigger picture being spread all over your real life view. For "fun" and immersion, it's amazing. 240 Hz is a game-changer too as anything under 200-ish Hz is a blur-fest regardless of pixel response times, LCD VS OLED, etc. because the sample-and-hold blur AKA persistence blur is the defining factor and a huge "motion clarity bottleneck" at anything under 200-ish Hz (again, regardless of pixel response times). Of course I'm not talking about strobing/pulsar and BFI - that's a whole different story. 45" ultrawide (ie. 21:9) is basically an ultrawide version of a standard (ie. 16:9) 36" monitor so it's on another level from even standard 32" / 39" ultrawide, let alone standard 27" / 34" ultrawide. If you have any questions for any of the 1440p, 240 Hz models, just let me know.
I have booth 45GS and 45GX (5k2k) and please dont listen to people that say 1440p is bad. It’s not bad and not that much a difference from 5k2k. I don’t understand people who sit 10cm from the screen and looking into pixels and say 1440p on 45” is awful
I've had a bunch of ultrawides during the last 10 years. I kept going up in size until I tried the LG 45". It was too big for my tastes, and I downsized to the Dell 40" U4025QW. It's my all-time favorite.
I just got the 57 inch. I finally kick ass in Call of Duty®. Besides that though it is a beast for productivity. All of the screen real estate is amazing. I doubt burn in is as bad as people say with OLED but since it is not a OLED panel, you don’t have to worry about possible burn in risk if you’re going to use it for productivity. It’s overall an amazing monitor for both gaming and productivity. I’m like you in the sense that when I get something, I’m always thinking about if I made the right decision and whether I should take it back and get something better, but the 57 inch will be staying with me. By the way, the box wouldn’t fit in my car so I left it at Best Buy. I’m so confident with the 57 inch that I’m not even going to go back and get the box because I won’t be sending it back. If I were in your shoes and had the funds to get the 57 inch now I would likely go with the 45 inch LG though. The 5K 2K sounds like a beast. Plus it’s OLED. That will probably be my first choice, but I got the 57 inch for a much better price.
I had the exact same question so I went to microcenter to see the difference in person and the 49" was plenty wide but not enough vertical fov for me. The 57" had more vertical fov, but it almost felt too wide? Then I saw the LG 45" which had even more vertical fov than the 57" ...so instead of narrowing it down from 2 to 1, Im now between 3 for "further research".