LG 49GR85DC-B
Overall
#73 in
Ultrawide Monitors
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score69% positive
9
Last updated: May 13, 2026
Reddit Reviews
Reddit Iconcmclean1018
6 months ago
I originally had a 1000R LG 49" at home and loved it. Managed to get a 1800R Innocn 49" at work and had some trouble getting use to it. 1800R as a much more gentle curvature so the edges of the screen are harder for me to focus on. It took some time and I usually use the center section for focused tasks. I'll keep pages I need to reference on the sides, or my email so I can glance at it when needed. I much prefer an aggressive curve for ease of use.
Reddit IconHJ_wu
10 months ago
what's the brand model of the current KVM switch used ? With good balance in performance and quality, LG 49GR85DC-B at 5120x1440@240Hz, you can use it as one ultrawide monitor or as two independent sharing monitors (with PBP setup). Attached is the [setup with KVM switch recommended](https://youtu.be/OSWA5INQGDM).
Reddit IconJ-Engine
11 months ago
Have the 49” LG. It is an excellent productivity monitor and the 1000R curve is a must have.
12 months ago
Reddit Iconmad_tinman
about 2 months ago
I had an almost identical journey a few years ago: I ran 2 27” Dell 4k monitors to a Caldigit USB-C dock that ran my Windows work laptop, my personal MacBook Air, and my personal gaming PC. I switched to an LG UltraGear 49” and faced similar transition issues. PowerToys for Windows, and Magnet for Mac. I like PowerToys better. I played around with different window configurations but I landed on 2 rows of 6 squares each (12 squares total) and it gives me the flexibility to use any combination of them to arrange windows easily with keyboard shortcuts. Magnet doesn’t seem to have that option, it’s a bit more static but it works. It took a little bit to figure out the transition, but I like it better and wouldn’t go  back to 2 separate monitors.
Reddit Iconmeetyourmeta
2 months ago
Reddit Iconpixelsonly
9 months ago
I have an LG 49” @240 Hz as my primary and love it. I also can’t have triples in the room I’m in but still very happy.
Reddit IconPukeolicious
9 months ago
I've managed to get my work to buy me two 49" Curved Ultragears. I love them and won't consider settling for less, even though I'm only running a 3080 on my personal rig. I'm required to run most games in a window. Still worth it for all of the real estate. I create a lot of Visio diagrams for work and the ability to have the diagram, spreadsheets, RDP sessions, command windows, email, Teams, etc, all open at the same time without window swapping is invaluable.