Philips 34M2C6500
Overall
#35 in
Ultrawide Monitors
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score100% positive
9
Last updated: May 13, 2026
Reddit Reviews
Reddit IconCrazyElk123
Reddit IconGGaleno
3 months ago
Reddit IconOk_Sun788
12 months ago
12 months ago
Reddit IconRandy265
11 months ago
Reddit Iconripsql
11 months ago
Philips evnia 34M2C6500 is probably the closest to your price point and quality. Also… it’s not so much the size as the resolution. 38” 3840x1600 - expensive and not too sure about color accuracy. 34” ips 3440x1440 - currently high priced. The only one that fits price is the MSi mag401qr which is a 40” 3440x1440 but cheap. Not sure about color accuracy.
What do you think is a good price? Philips evnia has a 34” oled for 550. 34” oled 240 is around 800 and the 165/175 can be had for 600 to 700 depending on sales. I don’t think oled is going to go below that price anytime soon. On new… the 34” 240hz is a relatively recent release of last year so it’s been only a year since the release. We currently have the 45” oled 5k2k out now. On anything new.. the 40” 5k2k oled should be amazing but going to be expensive and not out yet. -39”/40” eehhh close enough. If you don’t want to wait and get the best price, check out the Philip evnia 34” oled for 550. The dwf is overpriced right now. https://pcpartpicker.com/products/monitor/#sort=price&r=344001440&P=7,9
Reddit Icondatabeestjegdh
3 months ago
We have couple of hundred Philips curved 34 inch with USB-C and 65Watt PD. If you need more then 65 then look at something like the Samsung 34 inch viewfinity which has 90Watt. Make sure to get the builtin Webcam/Speakers, make Teams meetings a lot easier. One big screen saves the helpdesk a lot of hassle with arranging screens with dual monitor questions.
Reddit IconKaedo-
Reddit IconSpiritual-Spend8187
10 months ago
I can recommend the Phillips evnia 34" oled i got one on sale in aus for 450 aud and has been amazing full price prob not worth it but most monitors i don't think are worth it at full price.