Evnia Curved Gaming Monitor QD OLED gaming monitor 34M2C8600/00
Philips Evnia Curved Gaming Monitor QD OLED gaming monitor 34M2C8600/00
Overall
#72 in
Ultrawide Monitors
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score100% positive
5
Last updated: May 13, 2026
Reddit Reviews
Reddit Icon11LyRa
7 months ago
Reddit IconSpiritual-Spend8187
6 months ago
So i have actually tried both a 27" ips was using an LG 27GP850-B which was pretty good but then swapped to a Philips Evnia 34M2C8600 34" qd-oled cause found one on an amazing sale. And while i love the ultrawide oled it does have some problems firstly not every game supports ultrawide and even the ones that do have poor implications some times secondly you need to use browser add-ons to get stuff like youtube/ Netflix to be ultrawide and its a bit hit or miss it also is harder to drive than a 1440p 16:9 monitor but it should be find with your 5070ti i have a 9070xt nad have little problems. But for all the little problems that it has it is lovely and when it works it is amazing so its a bit of extra work for some truly enjoyable experiences but you also can't go wrong with a just normal 1440p monitor or even getting a 27" 4k monitor like the msi MPG 274URDFW E16M or one of the 4k 27" oleds if you can afford it. I have found the 27" /34" uw swing to just be nice anything bigger is just a bit too big for most desks.
10 months ago
I can recommend the Phillips evnia 34" oled i got one on sale in aus for 450 aud and has been amazing full price prob not worth it but most monitors i don't think are worth it at full price.
Reddit Icondatabeestjegdh
3 months ago
We have couple of hundred Philips curved 34 inch with USB-C and 65Watt PD. If you need more then 65 then look at something like the Samsung 34 inch viewfinity which has 90Watt. Make sure to get the builtin Webcam/Speakers, make Teams meetings a lot easier. One big screen saves the helpdesk a lot of hassle with arranging screens with dual monitor questions.
Reddit IconKaedo-
12 months ago
Reddit Iconripsql
11 months ago
What do you think is a good price? Philips evnia has a 34” oled for 550. 34” oled 240 is around 800 and the 165/175 can be had for 600 to 700 depending on sales. I don’t think oled is going to go below that price anytime soon. On new… the 34” 240hz is a relatively recent release of last year so it’s been only a year since the release. We currently have the 45” oled 5k2k out now. On anything new.. the 40” 5k2k oled should be amazing but going to be expensive and not out yet. -39”/40” eehhh close enough. If you don’t want to wait and get the best price, check out the Philip evnia 34” oled for 550. The dwf is overpriced right now. https://pcpartpicker.com/products/monitor/#sort=price&r=344001440&P=7,9
Reddit IconTitanX11
7 months ago
I have Phillips Evnia, the 34" version and I bought it for productivity and gaming. Good OLED monitor, 3 year burn in warranty, the panels are great and the 49" version is 240Hz. I haven't seen any problems with the text and if you just put a screensaver you should be fine. Also the monitor itself has a pixel refresh every 16 hours. My dream monitor is LG 5k2k, but If I had to pick my next one it would definitely be Phillips Evnia 49".