ROG Swift OLED PG34WCDM
Overall
#78 in
Ultrawide Monitors
according to Reddit Icon Reddit
Sentiment score67% positive
6
Last updated: May 14, 2026
Reddit Reviews
Reddit IconDramajunker
25 days ago
QD with a glossy coating is always going to have colors that pop more. I've been testing this 39" and the new pg34wcdn. The pg34wcdn's colors are absolutely amazing. But the 39" isn't a slouch either.
Reddit Iconl2ewdAwakening
4 months ago
I upgraded from an older ASUS ROG curved 75Hz (I forget the specific model) to this one and I really wished I hadn't. The curve is so aggressive that it feels around the same size as the older smaller one. The blacks are blacker and the refresh rate is obviously a lot better but it wasn't like some night and day difference in stepping up to the WOLED.
Reddit IconMiddle-Effort7495
4 months ago
There's a billion other monitors. I love 800r, no eye fatigue.
Reddit IconNyrmala_Isagar
about 2 months ago
There is the PG34WCDM which was 240Hz and this new version PG34WCDN which is 360Hz
Reddit IconRayden9x7
6 months ago
I had the 1440p 34" inch oled from asus recently, 800R curve at that size was a lot, but I liked it. Currently got the oled G9 49" inch and the 1800R curve is terrible, never again. People are different tho
6 months ago
7 months ago
Ultrawide skjermer er sykt nice, har vært gjennom mange av de. Sweet spot er 34" tommers, ettersom dette er en brei 27" tommer. Meget grei oppløsning på 3440x1440. Nå til dags har mange spill støtte for ultrawide, i hvertfall 21:9 formatet, altså skjerme som er 34", 38", 39" og 45" tommers. Kommer selvsagt an på hvilke type spill du tenker å spille. Du kan dyppe tåen i super ultrawide, type 49" tommers skjerm. Da kjører du 32:9 formatet, som ikke er like støttet som 21:9, men det er fortsatt en del spill som kommer til å fungere. Til syvende og sist handler det om hvilket grafikkort du har, ettersom alle ultrawides er vanskeligere å kjøre enn en vanlig skjerm grunnet flere pixler. Jeg har byttet skjerm litt for mange ganger de siste årene, og helt ærlig så er det ikke mye som slår en god ultrawide. Jeg vil anbefale en 34" tommers, ettersom det ikke er mange 38-39-40" tommers oled ultrawides på markedet for øyeblikket. Et par skjermer jeg ville anbefalt, har hatt samtlige. Alle er oled. Asus Rog Strix PG34WCDM (34") Samsung Odyssey Oled G8 (34") Samsung Odyssey Oled G9 (49") Om du er interessert, ta en titt i r/ultrawidemasterrace, jeg har selv fått mye hjelp der.
Reddit Icontheskywalker74
8 months ago
I use an 800R (ASUS PG34WCDM) for both productivity and gaming. It’s amazing for both.
Reddit IconxTshog
3 months ago
I have the 45" 5K2K and recently upgraded from a 4090 to a 5090. Imo don't do it, by the time you're ready for a GPU upgrade there will either be a better version of this monitor (Tandem, Asus, maybe glossy) or this monitor will be half price. If I were you I would look into the new Asus 3440x1440 gen 5 qd-oled, between the new coating, RGB stripe sub pixels, and 360hz refresh I think you'll get that "sharper and clearer" feeling you're probably looking for in the 5k2k at a much better refresh rate and latency.